Come join the FUN at NCSU Club! "Where Champions Play"
PRO SHOP HOURS:   Closed until further notice.                                                                                                                                                                                       919.828.3465
 Tennis Tips with Jay and John
Junior Team Tennis Matches - 10's, 12's, & 14's
October 14- December 17, 2020
October 14-December 17
Entry Deadline is September 30, 2020

Doubles / Mixed Doubles Divisions: 
6.0 and 8.0 Combo
Wednesday Nights 
6:00pm & 7:30pm Match Start times

Team Make-up:
3 Women, and 3 Men (6 Player Max)
4 Players needed for each match

Format: 
1 Women’s & 1 Men's Doubles
Followed by 2 Mixed Doubles  

Team Make-up:
6 Player Maximum per team

Match Format for all Leagues
15 Minute Warm-up

12 Games TOTAL for each match.
No-Ad scoring.

5 Point Tie Breaker if tied at 6 games.

Balls: 
The designated "Home Team" supplies the balls.  ​Balls may be purchased in the pro shop.

Cost: 
$20 per person / per team
2 Team Limit per person
2020 Intraclub Leagues
Members Only / 2 Team Limit 

Entry is now closed.
Teams and Schedules will be availble on Wednesday evening, October 7.
Play begins on Wednesday,
October 14.






2020 IntraClub Leagues
PLAYERS' POOL

ENTRY DEADLINE IS SEPTEMBER 30 at 12:00PM



2020 MIXED DOUBLES INTRACLUB LEAGUES
Team Selection Process
Select up to 2 divisions you would like to participate in.  Coaches John and Jay will place you on a team(s). Spouses will be placed on the same team unless we are told otherwise.
Match Schedules will be posted on 
October 8, 2020

In consideration of all players, please, no congregating before or after your 
scheduled matches.


2020 MIXED DOUBLES INTRACLUB LEAGUES
8.0 League

Team 1
Celeste  
Katie Seawell  
Kari  
Blake
David Hill
Howard
Ryan Garrett

Team 2
Katie Sizemore
Lisa 
Jessica
Michael Ball
Greg Kempf 
Matt Phillips

Team 3
Noelle
Lydia
Julia
Jonathan J.
Richard Stradling
Mike Stellar
Team 4
Brooke Tate
Betsy
Jennifer Guy
Andrew Tate
Bill Mooney
Steve Guy

Team 5
Jeme'
Myra
Jenn Brock
John Peterson
Tony
L.J.

Team 6
Janey
Bryan Kern
Patti
Greg Raschke
Rodney
Lyman


6.0 League

Team 1
Elena
Leanne
Joyce
Mike Beatty
Lee Teague
Mark Stevenson

Team 2
Kari
Lori Elliott
Lauren
Lacey
Ron 
Matt Pare
Bob Seaton

Team 3
Jane 
Jan
Susan Hill
Graham
Gabe
Jason
Thanks for entering the University Club's Intra Club League.

We have combined the 7.0 and 8.0 levels to accommodate more players.  

We were unable to accomadate some of the players that requested to play in 2 leagues. We will notify those players should openings occur.
Captains, Contact information is available on the University Club's main website. 

Play will be: 1 Women’s & 1 Men's Doubles, Followed by 2 Mixed Doubles.

Match Format for all Leagues - 15 Minute Warm-up. 12 Games TOTAL for each match. No-Ad scoring. 5 Point Tie Breaker if tied at 6 games all. A Super, 5 Point tiebreaker will be played if Teams' Score is tied at 24-24.

Balls: Will be provided

Fair Play Rule: In an effort to ensure the best match-ups, "Stacking" a line up is not permitted. Each team will be allowed to throw out their lowest Team Score to reach their season average.
8.0 League Teams

Team 1
Celeste Ramsey (Co Captain)  
Katie Seawell  
Kari Barsness  

Blake Paro (Co Captain)
David Hill
Howard Critcher
Ryan Garrett

Team 2
Katie Sizemore
Lisa Kempf (Co Captain)
Jessica Phillips

Michael Ball
Greg Kempf (Co Captain)
Matt Phillips
Duane Hall

Team 3
Noelle Schofield
Lydia Miller Anderson
Julia Hoke

Jonathan Jenkins (Co Captain)
Richard Stradling
Mike Stellar (Co Captain)

Team 4
Brooke Tate
Betsy Fulcher (Captain)
Jennifer Guy

Andrew Tate
Bill Mooney
Steve Guy

Team 5
Jeme' Avent (Co Captain)
Myra Peterson (Co Captain)
Jenn Brock

John Peterson
Tony Kattan
L.J. Brock
Preston Waldo

Team 6
Janey Hunter
Bryan Kern (Co Captain)
Patti Smith

Greg Raschke (Co Captain)
Rodney Lohman
Lyman Smith
8.0 League Schedule

Week 1 - October 14
Team 1 vs. Team 2  6:00pm
Team 3 vs. Team 4  6:00pm
Team 5 vs. Team 6  7:30pm

Week 2 – October 21
Team 1 vs. Team 3  7:30pm
Team 5 vs. Team 2  7:30pm
Team 6 vs. Team 4  6:00pm

Week 3 – October 28
Team 1 vs. Team 56:00pm
Team 6 vs. Team 36:00pm
Team 4 vs. Team 2  7:30pm

Week 4 – November 4
Team 1 vs. Team 6   7:30pm
Team 4 vs. Team 5   7:30pm
Team 2 vs. Team 3   6:00pm

Week 5 November 18
Team 1 vs. Team 4   6:00pm
Team 2 vs. Team 6   6:00pm
Team 3 vs. Team 5   7:30pm

Week 6 December 2
Make-up MatchesTBD

Week 7 – December 9
Top 2 Teams Play for the overall Championship 7:30pm

Top 3 and 4 Teams Play6:00pm 

Top 5 and 6 Teams Play6:00pm
6.0 League Teams

Team 1
Elena (Co Captain)
Leanne Stradling
Joyce Stevenson
Sheffield Kropp

Mike Beatty (Co Captain)
Lee Teague
Mark Stevenson

Team 2
Kari Barsness
Lori Elliott
Lauren Smith
Lacey (Co Captain)

Ron Elliott
Matt Pare
Bob Seaton (Co Captain)

Team 3
Jane Snyder (Co Captain)
Jan Copeland
Susan Hill

Graham Snyder (Co Captain)
Gabe Talton
Jason Hill
6.0 League Schedule

Week 1 - October 14
Team 1 vs. Team 2  7:30pm
Team 3 BYE

Week 2 – October 21
Team 1 vs. Team 3  6:00pm
Team 2 BYE

Week 3 – October 28
Team 2 vs. Team 3 7:30pm
Team 1 BYE

Week 4 – November 4
Team 1  vs. Team 26:00pm
Team 3 BYE

Week 5 November 18
Team 1 vs. Team 3  7:30pm
Team 2 BYE


Week 6 December 2
Team 2 vs. Team 36:00pm
Team 1 BYE

Week 7 – December 9
Top 2 Teams Play for the overall Championship 7:30pm
WEEK
#1
WEEK
#2
WEEK
#3
WEEK
#4
WEEK
#5
WEEK
#6
FINALS 
WEEK
WIN / LOSE
RECORD
TOTAL
GAMES WON
TEAM #1        32-16   25-24    24-26  22-27   24-25                               2-3            125
STANDINGS
TEAM #2        16-32    DNP     27-22  31-17   24-25                               2-2            98
TEAM #3        25-24   24-25    12-36  17-31   18-30                              1-4             96
TEAM #4        24-25   13-35    22-27   28-21   25-24                              2-3             112
TEAM #5         21-28    DNP   28-24  21-28   30-18                               2-2            100
TEAM #6        28-21   35-13    36-12  27-22   25-24                               5-0            151
1ST
2ND
3RD
4TH
5TH
6TH
8.0 INTRA CLUB LEAGUE
STANDINGS
3RD
2ND
1ST
WEEK      WEEK     WEEK     WEEK     WEEK      WEEK     FINALS    WIN/LOSE        TOTAL  
   #1            #2             #3           #4            #5            #6           WEEK      RECORD         GAMES
                                                                                                                                             WON
TEAM #1        29-19   31-18    BYE   19-29   14-34                                2-2            93
TEAM #2        19-29    BYE     DNP    29-19    BYE                                1-1            48
TEAM #3        BYE   18-31    DNP     BYE    34-14                               1-1            52
6.0 INTRA CLUB LEAGUE
SCROLL DOWN FOR LEAGUE STANDINGS